Cilj Zakona o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja je smanjenje negativnih posljedica umjetne rasvjete.
Upravni nadzor nad provedbom ovog Zakona provodi Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja.
Sumnju u povredu propisa građani mogu
prijaviti nadležnoj inspekciji.
Inspekcijski nadzor nad provedbom ovog Zakona i podzakonskih akata donesenih na temelju njega obavljaju
inspekcije Državnog inspektorata (inspekcija zaštite okoliša, inspekcija za područje elektroenergetike i tržišna inspekcija) ovisno o predmetu i području nadzora za koje su nadležne.
Predmet
nadzora komunalnog redara je nadzor izvršenja obveza i provedbe mjera zaštite od svjetlosnog onečišćenja u okviru Zakona i podzakonskih akata koje nisu predmet nadzora nadležne inspekcije (područje gradnje, uporabe i održavanja građevina, oglašavanja - reklamni panoi, nadzor javnih cesta i sigurnosti prometa na cestama).
Prijelazne i završne odredbe Zakona određuju nadležnost i rokove za donošenje ili izradu pripadajućih mu podzakonskih akata - pravilnika, plana rasvjete, akcijskog plana gradnje i/ili rekonstrukcije vanjske rasvjete, kao i usklađivanja postojeće javne rasvjete.
Obvezni način i uvjete upravljanja rasvjetljavanjem, zone rasvijetljenosti i zaštite, najviše dopuštene vrijednosti rasvjetljavanja, uvjeti za odabir i postavljanje svjetiljki, kriteriji energetske učinkovitosti i druga pitanja s tim u vezi propisani su Pravilnikom o zonama rasvijetljenosti, dopuštenim vrijednostima rasvjetljavanja i načinima upravljanja rasvjetnim sustavima (
NN 128/20).
Korisne poveznice
* Podnošenje prijava: tel. 01/610-1566 (svaki dan 8 - 20h)