ROO je skup podataka o izvorima, vrsti, količini, načinu i mjestu ispuštanja, prijenosa i odlaganja onečišćujućih tvari i otpada u okoliš. Baza ROO sastavni je dio informacijskog sustava zaštite okoliša Republike Hrvatske.
Čemu služi i tko su korisnici ROO?
ROO služi kao sveobuhvatno informatičko rješenje Informacijskog sustava zaštite okoliša s pripadajućim aplikacijama za unos, verifikaciju, pregled, analizu i razmjenu podataka kao i za realizaciju preglednika koji javnosti omogućuju izravan pristup podacima.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR), Zavod za zaštitu okoliša i prirode (ZZOP), Sektor za okoliš uspostavlja, vodi i održava bazu ROO.
Uspostavom mrežne organizacije ROO omogućeno je istovremeno korištenje mnogim subjektima :
- pravnim i fizičkim osobama, obveznicima dostave podataka u ROO, da svoju zakonsku obvezu dostave podataka u ROO ostvare na jednostavan način, putem Internet-a (popunjavanjem internetske aplikacije ROO)
- nadležnim tijelima, mogućnost internetskog pregleda i verifikacije podataka obveznika prijave u ROO
- ZZOP-e mogućnost da putem jedinstvene baze na jednostavniji način analizira i razmjenjuje podatke, za potrebe izrade izvješća
- ZZOP-e mogućnost da organizira povezivanje podataka na jedinstven način s podacima na razini EU u E-PRTR net, odnosno u globalni portal o ROO diljem svijeta u PRTR- net
- široj javnosti transparentan pristup u informacijsku bazu putem uspostavljenog Preglednika u ROO koji sadrži javno dostupne podatke iz baze ROO, odnosno prostorni uvid prijavljenih podataka – putem javno dostupnog prostorno-podatkovnog preglednika organiziranog u portalu Hrvatski nacionalni portal Registra onečišćavanja okoliša (HNPROO).
Tko je obveznik dostave podataka u ROO?
Obveznik dostave podataka u ROO je operater tvrtke i odgovorna osoba organizacijske jedinice u sastavu tvrtke koja uslijed obavljanja djelatnosti iz Priloga 1. Pravilnika o ROO na lokaciji:
- ispušta onečišćujuće tvari u zrak, vodu i/ili more i tlo u količinama utvrđenim pragom ispuštanja iz Priloga 2. Pravilnika o ROO,
- prenosi izvan mjesta nastanka onečišćujuće tvari iz Priloga 2. Pravilnika o ROO u otpadnim vodama namijenjenih postupku daljnje obrade u količinama utvrđenim pragom ispuštanja (posjeduje Vodopravnu dozvolu za ispuštanje otpadnih voda),
- proizvodi i/ili prenosi izvan mjesta nastanka:
- opasnog otpada u ukupnoj količini većoj od ili jednakoj 0,5 tona godišnje,
- neopasnog otpada u ukupnoj količini većoj od ili jednakoj 20 tona godišnje,
- obavlja djelatnost oporabe odnosno zbrinjavanja otpada,
- obavlja djelatnost sakupljanja otpada,
- pruža javnu uslugu prikupljanja komunalnog otpada,
- trguje otpadom postupkom trgovanja na malo.
Tko nije obveznik dostave podataka u ROO?
Nije obveznik dostave podataka u ROO:
- prodavatelj proizvoda od kojih nastaje posebna kategorija otpada i koji ispunjavaju obvezu iz članka 92. stavka 1. točke. 1. i 2. Zakona o gospodarenju otpadom (NN 84/21);
- prijevoznici, posrednici, izvoznici, jer nisu navedeni u članku 8. stavku 1. Pravilnika o ROO;
- pravna ili fizička osoba za ispuštanje i/ili prijenos onečišćujućih tvari u otpadnim vodama s lokacije onečišćivača za koje nije potrebna vodopravna dozvola za ispuštanje otpadnih voda.
Postupci pri utvrđivanju obveze prijave u ROO
Da bi provjerila je li u obvezi dostave podataka u ROO pravna ili fizička osoba treba:
- utvrditi bavi li se djelatnostima iz Priloga 1. Pravilnika o ROO koje predstavljaju izvore ispuštanja u okoliš,
- pronaći, za utvrđenu djelatnost, pripadajuću onečišćujuću tvar koja se emitira u zrak i vode i/ili more, tlo, otpadne vode prema Prilogu 2. Pravilnika o ROO, a za utvrđeni otpad ključni broj otpada prema Katalogu otpada,
- utvrditi ukupnu godišnju količinu po pojedinoj onečišćujućoj tvari /vrsti otpada i
- utvrditi da li ukupna godišnja količina po onečišćujućoj tvari prelazi ili ne prelazi prag ispuštanja u zrak, vode i/ili more, tlo, otpadne vode odnosno da li ukupna količina nastalog otpada prelazi propisane granične vrijednosti opasnog/neopasnog otpada.
Način prijave i vrsta obrazaca za prijavu podataka u ROO
Pravilnikom o ROO određen je način prijave i vrste obrazaca koji se nalaze u prilogu (Prilog 5 – Opći i tematski obrasci) i njegov su sastavni dio.
Na općim obrascima dostavljaju se podaci o obvezniku (PI-1 za operatera i PI-2 za organizacijsku jedinicu), a na tematskim obrascima dostavljaju se podaci za ispuštanja u sastavnice okoliša (PI-Z za zrak, PI-V, KI-V za otpadne vode, PI-T za tlo) odnosno za otpad (NO - Nastanak otpada, SO - Sakupljanje otpada i OZO - Oporaba/zbrinjavanje otpada).
Obveznik dostave podataka je odgovoran za točnost podataka dostavljenih nadležnom tijelu u županijama i Gradu Zagrebu te isti moraju biti dostavljeni u propisanom roku, vjerodostojni, točni i ažurni.
Nadležno tijelo provjerava kvalitetu unosa podataka obveznika prijave u ROO i potvrđuje prijavu obveznika u bazi ROO.
Čime se koristiti prigodom ispunjavanja obrazaca?
Pravilnikom o Registru onečišćavanja okoliša (NN 3/22), njegovim prilozima, kao i obrascima predmetnog Pravilnika, za određivanje vrste otpada prema ključnom broju otpada, Katalogom otpada, koji je propisan Dodatkom X Pravilnika o gospodarenju otpadom (NN 106/22), a za ukidanje statusa otpada Pravilnikom o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada (NN 117/14).
U postupku kategorizacije otpada pri određivanju ključnog broja i svojstva nastalog otpada korisno može poslužiti „APLIKACIJA KB* Odredi ključni broj otpada“ objavljena na stranicama MINGOR-a.
Obveznicima za unos i dostavu podataka u internetsku aplikaciju ROO na raspolaganju su detaljne upute na stranicama Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Zavoda za zaštitu okoliša i prirode organizirane kroz odgovore na Najčešće postavljena pitanja vezana za unos podataka u bazu ROO podijeljena prema poglavljima:
- Pristup bazi ROO i prijava podataka u opće obrasce:
- Ispuštanje u zrak
- Otpadne vode
- Otpad
- Tlo
- E-PRTR obrazac