U okviru europskog projekta Mayors in Action te u organizaciji Gradskog ureda za energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj Grada Zagreba, održan je Središnji trening za Potporne strukture sporazuma gradonačelnika, od 10. do 11. ožujka 2016., u Zagrebu. U bogatom dvodnevnom programu sudjelovali su partneri projekta Mayors in Action, predstavnica Ureda Sporazuma gradonačelnika, predstavnici nacionalnih i internacionalnih energetskih agencija, kao i predstavnici Potpornih struktura iz europskih država koje nisu direktno uključene u projekt.
Za europske gradove koji su se obvezali ciljevima Sporazuma gradonačelnika, a ne raspolažu vlastitim kapacitetima, tehnička i financijska potpora pružena od strane Potpornih struktura je presudna. Stoga je izuzetno važno da Nacionalni i teritorijalni Koordinatori Sporazuma i Potpore Sporazuma udruže vlastite snage i kontinuirano izgrađuju svoje kapacitete kroz međusobnu suradnju i razmjenu ključnih informacija, znanja i stečenih iskustava, a u svrhu pružanja učinkovitije podrške implementaciji inicijative Sporazuma gradonačelnika u lokalnim samoupravama.
Kako bi se dodatno osnažili kapaciteti Potpornih struktura, dana 10.-11. ožujka 2016, održan je Središnji trening za Potporne strukture Sporazuma gradonačelnika s ciljem stvaranja sinergije i suradnje među Potpornim strukturama. Prvi dan treninga okupio je brojne istaknute govornike i stručnjake koji su kroz pojedine teme prenijeli aktualnosti i specifičnosti ključne za pružanje potpore gradovima u provedbi njihovih Akcijskih planova energetski održivog razvitka i transformacije prema niskougljičnim gradovima. Nakon pozdravnog govora, što ga je u ime Grada Zagreba, Gradskog ureda za energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj, sudionicima uputila Melita Borić, predstavnica Metropolitan City of Genova, Miriam Badino, predstavila je ciljeve projekta Mayors in Action koji je fokusiran na jačanje kapaciteta Potpornih struktura Sporazuma gradonačelnika, kao i na pružanje potpore gradovima u realizaciji aktivnosti iz njihovih SEAP-a.
Središnji trening sastojao se od četiri tematska dijela: „Transformacija prema niskougljičnim gradovima“,„Korak po korak kroz izvještavanje Akcijskog plana energetski održivog razvitka“,„Alati za pružanje pomoći lokalnim samoupravama u provedbi Akcijskog plana energetski održivog razvitka“ i „Učenje kroz primjere dobre prakse“. Poseban doprinos dala je Jana Cicmanova, iz Energy Cities-a i predstavnica Ureda Sporazuma gradonačelnika, predstavljajući nove energetske i klimatske ciljeve EU do 2030., a s time i nove izazove za gradove u implementaciji tih ciljeva. Važan dio Treninga predstavljao je rad u grupama koji je, kroz interaktivnu komunikaciju, omogućio detaljnije upoznavanje s primjerima dobre prakse koje su prezentirane u okviru četvrtog tematskog dijela.
Drugi dan, 11. ožujka 2016. proveden je stručni obilazak tijekom kojeg su primjeri dobre prakse u području primjene mjera energetske učinkovitosti i poticanja održivog razvoja u sektoru zgradarstva, prometa i javne rasvjete. Sudionici su imali priliku vidjeti energetske obnove Osnovne škole Lovre pl. Matačića i Dječjeg vrtića Siget, koje se provode u okviru projekta ZagEE uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te se upoznati sa procesom provedbe i primijenjenim tehničkim rješenjima koji su doveli do ostvarivanja energetskih ušteda više od 60% i značajnih smanjenja emisije CO2. Pokazni primjer bio je i dio sustava javne rasvjete, koja se također modernizira u okviru projekta ZagEE uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, na kojoj su se zamjenom stare neučinkovite rasvjete sa LED rasvjetom ostvarile energetske uštede od visokih 80%, uz značajno smanjenje emisije CO2 kao i svjetlosnog zagađenja. U okviru stručnog obilaska prezentirani su primjeri i mjere koje se provode u cilju održivog razvoja transporta u Gradu Zagrebu. Sudionici su imali priliku vidjeti punionicu za električne automobile koja je izgrađena u okviru europskog projekta TNT, kao i sami isprobati voziti električni auto i skuter. U okviru stručnog obilaska, pokazana je i privatna kuća Solarna kuća Špansko na kojoj su se primjenom mjera energetske učinkovitosti postigle uštede energije na grijanju od 60%, upotrebljava kišnica u kućanstvu, te proizvodi električna energija putem fotonaponskog solarnog sustava više nego što je potrebno šesteročlanoj obitelji.
Sudionici dvodnevnog programa imali su nebrojene koristi s naglaskom na dobivena nova saznanja, uključenost u demonstraciju provedenih projekata te prikaz pozitivnih učinaka dobivenih provedbom mjera energetske učinkovitosti u različitim sektorima.
Više o projektu Mayors in Action možete pronaći na njegovoj službenoj web stranici
www.mayorsinaction.eu/home.